DLG Forside DLG

Maltbyg er en af de få kornafgrøder som er med til at bringe Danmark på verdenskortet. Der er groft sagt kun 3 betydende maltbyg producerende områder på kloden – nemlig Australien, Canada og EU. I denne sammenhæng har dansk maltbyg i generationer spillet en afgørende rolle for den globale forsyningssikkerhed.

Disse 3 områder er år efter år eneste leverandører af maltbyg til verdensmarkedets stigende behov. Danmark er et smørhul for dyrkning af maltbyg, hvor et godt stabilt klima tilsikre en ensartet modning og store kerner af vårbyggen, som er malteriernes foretrukne.

Fordi vi kan levere varen har vi potentialet for en stor afsætning. Vi råder over mange havneanlæg med mulighed for en billig distribution, som gør os særdeles konkurrence dygtige.

Malterierne stiller store krav for derved at omkostnings optimere og effektivisere maltningsprocessen bedst muligt. Men for at få en stor bid af kagen skal vi kunne honorerer de krav som malterierne stiller nu og i fremtiden

Det er derfor vigtigt at landbruget er aktiv deltager i udviklingen af dette eksport eventyr. Det handler om dyrkningsstrategier, og valg af genmateriale for at opnå bedst mulig kernekvalitet. Maltbyg er en fødevare hvorfor opbevaring, konditionering og løbende kontrol er meget vigtig.

Derudover kommer udleverings forhold og transport til slut destination, som fokus områder når køberne melder sig. Krav om sporbarhed og dokumenteret produktion er steget meget de seneste år, og vil også spille en stor rolle for afsætningssikkerheden fremover. Det skal ses i lyset af politiske samt forbruger ønsker om større fødevaresikkerhed. Formålet er at vi skal kunne dokumentere at der bliver overholdt et sæt af regler, som sikkerhed for, at der er gjort alt for at reducere risikoen for indhold af skadelige stoffer i fødevarerne.

»læs mere her

 

 
  Søg
» Udvidet søgning
Printervenlig
> Login > Kontakt > Sitemap