Kravene til fødevaresikkerhed og de produkter vi som forbrugerne køber i butikkerne bliver hele tiden større. Dette gælder ikke mindst indenfor mel- og brødindustrien. For at imødekomme disse krav og sikre en høj fødevaresikkerhed har fødevareindustrien i samarbejde med grovvarehandlen og landbruget udarbejdet et regelsæt kaldet for "konceptavl".
Indenfor konceptavl er der en række krav til såvel landmand, grovvareselskab og melmølle, som sikrer at fødevaresikkerheden og sporbarheden er i top. Udover at kornet ikke er behandlet med stråforkortere, nedvisningsmidler og spildevandsslam er der bl.a. ekstra fokus på opbevaringen på landmandens lager.
Sikring af kvaliteten på kornlageret Hæftet nedenfor giver en kort beskrivelse af de vigtigste forhold omkring rengøring af kornlageret, skadedyrsbekæmpelse, tørring og nedkølning samt vigtigheden af at registrere temperatur og vandprocenter i kornet. Læs mere i folderen ved at trykke på billedet nedenfor.

Nedkøling og nedtørring af korn Korn dyrket til konceptavl nedkøles og nedtørres til en bestemt temperatur og et bestemt vandindhold straks efter høst. Herved sikres at der ikke sker nogen udvikling af giftstoffer (toksiner) og at kornets kvalitet bibeholdes. Ændringerne i kornets vandindhold og temperatur følges tæt og nedskrives i en logbog, som findes på alle DLG lagre og hos alle de landmænd, der dyrker konceptavl til DLG. Ved at trykke på billedet nedenfor kan downloades en logbog til angivelse af temperatur og vandprocent.

Opmærkning af siloer Alle de siloer hvori der opbevares konceptkorn bliver opmærket med et skilt for at sikre at kornet ikke bliver blandet sammen med andet korn. Ved at trykke på billedet nedenfor kan downloades et skilt til opmærkning af siloen.

Danske forbrugere kan finde konceptkornet i bl.a. brød, brødblandinger og havregryn på hylderne i de danske supermarkeder.