Fokus på Marken nr. 33 - 8. oktober 2025
Selvom der ikke optræder synlig manganmangel, kan det på lettere og humusrige jordtyper, samt jorde med høje reaktionstal, være fornuftigt at behandle vintersæden, navnlig vinterbyggen, med mangan inden vinteren. Vi anbefaler:
Mangan sprøjtningen kan fint kombineres med en sprøjtning mod lus.
Ved manganmangel er det vigtigt, at der sprøjtes flere gange, og der kan ikke spares en overkørsel ved at gå op i dosis. Husk, at der IKKE må sprøjtes ved udsigt til nattefrost, men gerne bagefter.
Bemærk, at der ikke længere er svampemidler til rådighed, der må bruges mod sneskimmel i efteråret.
I den først såede vintersæd er sprøjtninger med Boxer og Mateno Duo 600 SC eller DFF forhåbentlig længe overstået. Vintersæd sået sidst i september afventer måske stadig sprøjtningen med basismidlerne.
For vintersæd sået i første halvdel af september er det nu tid til at vurdere, om der bør følges op med ekstra bekæmpelse af græsukrudt.
I vinterhvede, triticale og rug kan der ved stor forekomst af rajgræs eller agerrævehale følges op med
- 0,75-1,0 l Foxtrot + 0,2 l Contact pr. ha i afgrødens stadie 12-13.
Hvis væselhale er problemet, er det vigtigt, at du følger op i efteråret, da du ikke kan bekæmpe det i foråret. Væselhale kan i vinterhvede og triticale bekæmpes med
Atlantis OD må ikke benyttes i vinterbyg.
Husk, at når der sprøjtes med bladmidler bør dagtemperaturen være 5-10 °C, så der er vækst i græsukrudtet og der må ikke behandles, hvis der er udsigt til nattefrost!
Læs mere om ukrudtsbekæmpelse i vintersæd.
Bemærk at Atlantis OD har fået ny etikette:
Ovenstående anbefalinger må kun udføres med Atlantis OD med ”gammel” etikette. Atlantis OD har fået ny etikette. Ifølge ny etikette må Atlantis OD ikke anvendes om efteråret, og ny max-dosis i foråret er 0,59 l/ha (gamle etikette tillader 0,9 l/ha i triticale og vinterhvede). DLG har i dette efterår kun solgt Atlantis OD med den gamle etikette, hvor det fremgår, at midlet lovligt må anvendes i efteråret.
Spildkorn i vintersæden
En større og større del af vinterhvedearealet bliver sået uden forudgående pløjning. Er forfrugten hertil for eksempel vårbyg, risikerer du en vis andel af spildbyg i din afgrøde.
Erfaringen viser, at der skal noget af en hård vinter til at slå det ihjel (se foto af vårbyg i vinterhvedemark, hvor byggen er svedet af frost). Med diverse græsmidler er det muligt at hæmme spildkornet, men svært at bekæmpe helt. Vi har følgende muligheder:
Vinterhvede, rug og triticale:
- 0,2 l Topik EC + 0,5 l Penol 33E pr. ha i stadie 11-13 vil have effekt mod spildkorn af byg og havre.
Vinterhvede og triticale:
- 0,75 l Atlantis OD + 0,5 l Penol 33E pr. ha i stadie 12-14 kan have effekt på spildkorn af byg og havre.
Rug:
- 0,45 l Atlantis OD + 0,5 l Penol 33E pr. ha i stadie 12-14 må forventes at have meget begrænset effekt på spildkorn af byg og havre.
Vinterhvede, rug, triticale, vinterbyg:
- 1,0 l Foxtrot + 0,2 l Contact pr. ha i stadie 12-14 har effekt på havre.
Uanset under hvilke forhold dit korn er høstet, gælder det om at bibeholde den opnåede kvalitet efter høst, så kornet er i så god kondition som muligt, når det leveres. Der skal jævnligt og systematisk holdes øje med afgrødelagrene.
- Hvor kornet er høstet tørt, skal man sørge for, at kornet fortsat er kølet ned til minimum under 10oC, hvor temperaturen skal stabiliseres, for jo koldere kornet er, jo bedre er holdbarheden. Høje temperaturer i kornet vil øge åndingstabet, frigive varme og stimulerer lagersvampenes vækst.
- Hvor kornet er høstet mere vådt, skal man fortsat sørge for at tjekke både vandindholdet og temperaturen i kornet, da for høje værdier kan føre til varmeudvikling og sammenbrænding. Hvis kornet er for vådt og varmt, vil kornets spireevne desuden falde, hvilket er en væsentlig kvalitetsforringelse i fremavlskorn og maltbyg.
Figuren nedenfor viser kornets lagerfasthed i forhold til dets temperatur og vandindhold.
Tips til tørring
Udeluften skal være mindst 6oC lavere end temperaturen i kornet, for at få en effektiv nedkøling. Ved denne temperaturforskel betyder luftens fugtighed ikke noget, men nedkøling skal selvfølgelig kun foretages i tørvejr.
Varm luft kan indeholde mere vand end kold luft, og kan dermed transportere mere vand ud af kornet. Ved at varme luften op holdes den relative luftfugtighed nede. Tørreluftens temperatur bør maximalt hæves med 3-4oC på planlagre, da for varm tørreluft i forhold til udeluft får fugtigheden til at kondensere i toppen af kornbunken. I stålsiloer med omrøring kan temperaturen i tørreluften øges med omkring 10oC.
Køl gerne ned i både efteråret og vinteren. Tjek løbende, at kornet ikke ”slår sig”. Kornets brugsformål og en eventuel salgskontrakt er afgørende for, hvor langt kornet skal tørres ned. Generelt er korn lagerfast ved under 15 pct. vand og maximalt 10oC, men maltbyg skal tørres ned til max 14 pct. vand. Hvis der er tale om fremavlskorn eller maltbyg, må tørringen ikke ødelægge spireevnen.
Læs her mere om sikring af kvaliteten på kornlageret og hvordan du sikre optimale lagringsforhold for dine afgrøder.
Lagerspyd
Med Terra Connects lagerspyd kan du overvåge og følge temperaturen i f.eks. kornlageret samt få alarmer direkte på telefonen eller via pc. Temperaturspyddet indgår i den brede vifte af Terra Connects produkter til overvågning og styring til landbruget. En temperaturovervågning kan således let udvides til at omfatte automatisk styring af ventilatorer, så systemet automatisk kan sikre en optimal køling af afgrøden, da ventilatorerne slukkes i perioder, hvor udetemperaturen er for lav, eller luften for fugtig.
Da spyddet er udført i rustfrit stål, og elektronikken er i vandtæt kabinet, kan det anvendes både indendørs og udendørs i alle former for oplag. Du kan finde mere information om Terra Connect og dets produkter i dette link.
Vil du printe siden, kan du trykke Ctrl + P