23. april 2019
Nyt robotsortiment til dine køer
Hos DLG vil vi altid levere det bedste foder til de danske køer. Det kræver fokus og konstant kvalitetssikring. Derfor er vi nu klar med nye og endnu skarpere versioner af vores kvægblandinger til malkestald og robotter.
Alle DLG’s kvægblandinger til malkestald og robotter er udviklet med fuld fokus på smag og pillekvalitet. Robotblandinger skal sammensættes, så de fungerer optimalt i malkerobotten, og så skal næringsstofferne i totalrationen fintunes via grundrationen.
Den velfungerende robotblanding
Robotblandingernes vigtigste funktion er at tiltrække køerne til malkerobotten samtidig med, at vomsundheden bevares. Derudover er management vigtigt, så der er mulighed for at tildele foder efter ydelsesniveau.
Et velsmagende kvægfoder, der lokker køerne til malkerobotten, giver plus på bundlinjen og reducerer den tid, der skal bruges på at få køerne til robotterne. Du opnår kun øget mælkeproduktion med robotmalkning, hvis foderet i robotten er af høj kvalitet og velsmagende.

Produktion af stærke piller er en kunst
For at opnå en god pillekvalitet er både råvarekombination og procesteknik på fabrikken yderst betydningsfuldt. Selvom der er nogle overordnede retningslinjer om, hvad der giver en god pillekvalitet, så er der ingen facitliste, da pillekvaliteten er et tæt samspil mellem de enkelte råvarer, samt hvorledes blandingen gennemgår de enkelte procestrin på fabrikken. Dvs. at kvaliteten i høj grad beror på de erfaringer, som man har på fabrikken med en bestemt kvægblanding - en erfaring, der kommer via kontinuerlig produktion af mange tons.
DLG’s robotsortiment bliver endnu skarpere
DLG’s robotsortiment bliver derfor fra 1. maj 2019 gjort endnu skarpere. Vi har valgt at fokusere på yderligere at kvalitetssikre de kvægblandinger, som rigtig mange kunder - og ikke mindst køerne - er glade for at få. Kunderne vil opleve, at de nu skal over på en ny og bedre robotblanding. Alle DLG-konsulenter står naturligvis klar til at hjælpe i denne proces.
I samspil med den øgede kvalitetssikring af robotfoder sker der også en navneændring. Det er DLG’s filosofi, at kvægblandinger med gode fordøjelige cellevægge fungerer allerbedst i robotterne, og derfor er denne løsning grundpillen i vores kvægfodersortiment.
Gode solide robotblandinger, som fabrikkerne har et nært kendskab til, og hvor kvægblandingen kan produceres i stabil kvalitet igennem hele sæsonen, harmonerer ikke med specialblandinger til robotter. Mindre produktioner giver større risiko for variation i pillekvaliteten, og færre muligheder for at korrigere undervejs i produktionen, hvilket kan give en dårligere kvalitet for vores kunder. Derfor anbefaler vi alle kunder at benytte DLG’s standardsortiment – vi er åbne overfor at levere et prøvelæs.