Kontakt os
Datalogisk: Nu kan du nøjes med at kigge på én skærm
Om DLG / Presse / Nyheder
25. september 2019

Datalogisk: Nu kan du nøjes med at kigge på én skærm

Landmænd, der både gør brug af Næsgaard markstyringsprogrammer og Trimble-skærme til deres traktor, får nu mulighed for at kombinere de to. Det er resultatet af et samarbejde Datalogisk netop har indgået med danske Geoteam, som forhandler Trimble præcisionsudstyr til landbruget.

Der har aldrig været flere gadgets og mere udstyr til den teknologisk begejstrede landmand. Der er masser af hjælp at hente, men den kommer også mange steder fra. Flere forskellige udbydere med gode, kompetente løsninger kan af være svære at kombinere. Men nu er der grund til at glæde sig, da det hele bliver lidt nemmere. 

Når man taler om præcisionsjordbrug, er der ofte fokus på tildelingskort til enten såmaskine, sprøjte eller gødningsspreder. Disse tildelingskort kan du lave i Næsgaard Markkort, og som noget nyt kan du efterfølgende sende kortets data ud til traktorernes Trimble-skærm i førerhuset. Anvender du skærme fra Trimble, der er forberedt til Trimbles Connected Farm, så har du mulighed for at benytte denne løsning. 

”Denne løsning er udarbejdet for at imødegå et behov, som vi i stigende grad oplever hos landmanden. Diverse digitale løsninger skal kunne snakke sammen for således at spare ham for ærgrelser og tidsforbrug,” forklarer Birger Hartmann, adm. direktør i Datalogisk.

Brug Næsgaard MOBILE på din Trimble skærm!
Som noget nyt er det nu også blevet muligt at hente Næsgaard MOBILE app’en direkte frem på Trimble-skærmen. Det betyder, at du kan nøjes med at bruge Trimble-skærmen i stedet for at skulle holde øje med både mobilen og skærmen i traktorens førerhus.  

”Det er alfa og omega for os at tilbyde nye muligheder og løsninger, som giver planteavleren effektive redskaber og brugbar værdi. Det indebærer også at indgå eksterne samarbejder som dette,” siger Birger Hartmann. 

Når du skal have Næsgaard MOBILE app’en frem på Trimble skærmen, skal du blot åbne App Central på Trimble skærmen og derefter søge efter Næsgaard MOBILE i listen med app’s.